Řídíme první směšovací stanici vodíku v distribuční soustavě plynu GasNet

Řídíme první směšovací stanici vodíku v distribuční soustavě plynu GasNet

Vůbec prvním projektem směšovací stanice na vodík a zemní plyn zaměřený na snižování emisí v ovzduší v České republice, je výstavba směšovací stanice v Hranicích u Aše. Spuštění proběhlo v březnu 2025. Díky speciální technologii budou moci odběratelé nově využívat směs zemního plynu s příměsí až 20 procent vodíku. Ten je obecně považován za palivo budoucnosti, jelikož není těžké jej získat a při jeho spalování nevznikají emise oxidu uhličitého.

Inovativní projekt je zaměřen na snižování emisí a využívá tzv. zeleného vodíku vyráběného elektrolýzou vody za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů, například z fotovoltaických panelů a větrníků. Pro firmu GasNet s.r.o. jde o pilotní projekt, v rámci něhož chce ověřit technologii směšování vodíku do své distribuční soustavy plynu.

Specifické požadavky na řízení

Řídicí systém dodala naše společnost ZAT, která dlouhodobě vyvíjí, vyrábí a instaluje řízení regulačních a předávacích stanic v plynárenství.

ZAT patří mezi dva dodavatele řídicích systémů v České republice, kteří mohou dodávat řídicí systémy pro kritickou infrastrukturu státu. „Důležitými kritérii pro výběr dodavatele řízení pro směšování plynu s vodíkem bylo splnění kybernetické bezpečnosti a požadavků na funkční bezpečnost. Generální dodavatel, společnost HUTIRA, chtěla ověřeného partnera, proto zvolila naši společnost,“  říká Tomáš Bauer, marketingový a obchodní ředitel ZAT. Pro řízení a monitorování celé směšovací stanice jsme použili řídicí systém SandRA.

Z důvodu rozsáhlejší technologie bylo zapotřebí systém rozdělit do více částí. Oproti standardním řídicím systémům v regulačních stanicích plynuje je tento modul podstatně složitější jak počtem připojených technologií, tak z hlediska ovládání a regulace. Součástí řídicího systému jsou technologie směšování, obchodního měření atd. Podle Tomáše Bauera je nutné je správně nastavit a regulovat: „Řídicí systém ZAT a jeho vývojové prostředí umožnuje velmi dobře simulovat a takzvaně ladit tato nová moderní zařízení.“ 

Směšovací stanice je napojena na plynárenskou distribuční soustavu GasNet a zajišťuje mísení vysokotlakého zemního plynu s vodíkem. Směs je poté distribuována do regulační stanice, která zásobuje koncové odběratele. Celé zařízení je instalováno v kontejneru, což usnadňuje jeho přepravu a instalaci.

Pro společnost ZAT jde o první zkušenost s vodíkem. Tomáš Bauer však očekává, že v budoucnu se budeme potkávat s vodíkem čím dál častěji i díky tomu, že se s ním počítá ve strategii České republiky a potažmo EU.  „Chceme realizovat další obdobné projekty, a to i v rámci osvědčené spolupráce se společností HUTIRA,“ uzavírá Bauer.