KHNP představila v Poslanecké sněmovně plán lokalizace českého průmyslu při dostavbě JE Dukovany
Společnost KHNP předložila ministru průmyslu a obchodu ČR Lukáši Vlčkovi a členům Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny úvodní plán zapojení českých firem do dostavby nových bloků JE Dukovany. Akce se konala koncem října za účasti čelných představitelů oborových svazů i největších českých dodavatelů do jaderné energetiky na půdě Poslanecké sněmovny.
Na jednání vystoupili představitelé čtyř stěžejních českých dodavatelských firem v oblasti jaderné energetiky s informacemi, v jaké fázi se nacházejí jednání mezi jimi a společností KHNP.
Jedním z vystupujících byl Ivo Tichý, výkonný ředitel společnosti ZAT. Dle jeho slov je zájem o český řídicí systém ze stany preferovaného dodavatele zatím v rovině zjišťování vstupních informací. S koncernem KHNP a jeho dodavatelem Doosan Enerbility má ZAT podepsanou obecnou dohodu o strategické spolupráci, která vytyčuje základní rozsah možných dodávek.
„Máme kompetence, know-how i reference, abychom mohli dodat pro pátý blok Jaderné elektrárny Dukovany systémy kontroly a řízení v minimálním objemu cca 65 procent zakázky. Na to je však třeba se začít připravovat, zajistit technické i technologické zdroje, je nutné začít pracovat na certifikaci atd. Potřebujeme proto co nejdříve znát konkrétnější zadání. Je téměř nutné, aby ještě před podpisem EPC smlouvy byly podepsány smlouvy o smlouvách budoucích alespoň s největšími českými dodavateli,“ říká Ivo Tichý.
S tím souhlasí i Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Pro mne jde o projekt století také v otázce zapojení českého průmyslu. Existují mechanismy, které nám umožňují české zájmy ošetřit už v EPC kontraktu.“ Podle něj žijeme ve světě, kde mezi sebou soutěží mezinárodní firmy s různými dotacemi od mateřských společností i států. „Česká republika musí ochránit náš průmysl proti skrytým nástrojům, které mohou být nebezpečné a znevýhodňovat české firmy. Vláda i ČEZ musejí najít mechanismy, které půjdou na samotnou hranu možností podmínek EU, aby zajistily podporu českého byznysu,“ doplňuje Rafaj.
Stejný názor sdílí i ministr Lukáš Vlček a zúčastnění poslanci. Další jednání k zjištění posunu ve spolupráci KHNP a českých firem se bude konat z kraje února 2025.